Światowy Dzień Chorego

XXVII Światowy Dzień Chorego

11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, pod hasłem: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8), będziemy obchodzić XXVII Światowy Dzień Chorego. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Ojciec Święty Franciszek wskazując na tę „współczesną samarytankę” chce zwrócić nasze oczy, na kształtowanie w codziennym życiu daru bezinteresownej miłości wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Dopiero wtedy, tak jak św. Matka Teresa możemy poszerzać horyzonty radości, nadziei, zrozumienia i czułości; zwłaszcza dla tych, którzy cierpią”. W swoim przesłaniu przywołuje słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, pragnąc, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości.  

Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez który daje się odczuć drugiemu, że jest ważny – napisał Papież w przesłaniu na XXVII Światowy Dzień Chorego. Czasami wystarczy uśmiech, aby zagościła radość w sercu drugiej osoby. Życie ludzkie to chwile szczęścia, ale i smutku. Każdy z nas niesie Krzyż. Czasami jest on bardzo ciężki. Czujemy bezsilność i bezradność oraz smutek i przygnębienie. Obecność kochającego serca może pomóc. Ale bywa różnie. Może nie być kochającego serca, osoby. Są tacy, którzy lekceważą nasze cierpienie i ból. Papież zaznaczył, że nikt z ludzi na żadnym etapie życia nie jest w stanie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych. Stąd potrzeba pokory, traktowania innych jak braci i zdolności do praktykowania solidarności opartej na dobru wspólnym.

Mając świadomość ludzkiego charakteru cierpienia przywołujemy w pamięci słowa św. Jana Pawła II Cierpienie jest po to, ażeby wyzwalać miłość”, bowiem jak pisał św. Franciszek z Asyżu: „Miłość czyni największy ciężar lekkim i wszelką gorycz przemienia w słodycz.”

Z okazji Światowego Dnia Chorego, Zarząd Stowarzyszenia Musolffa, kieruje słowa wsparcia do wszystkich, których doświadcza choroba i cierpienie. Życzymy powrotu do zdrowia, wiary, ufności i cierpliwości potrzebnej w pokonywaniu swojej choroby, siły ducha oraz nadziei, która nigdy nie gaśnie. Pracownikom służby zdrowia, opiekunom osób chorych, dziękujemy za ich pomoc i wsparcie, przynoszące ulgę tym, których doświadczyła choroba.

źródło: deon.pl