12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

W tym roku mija 200 lat, od urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa – Florence Nightingale. W związku, z czym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020, Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych, a 12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki.

Florence Nightingale twierdziła, że „pielęgniarstwo jest sztuką sztuk pięknych”.

Pielęgniarstwo jest bez wątpienia sztuką. Wymaga opanowania ogromnej wiedzy i wielu ważnych umiejętności. Jednak przede wszystkim jest ono najszlachetniej rozumianą formą pomocy drugiemu człowiekowi, jednym z najważniejszych przejawów ludzkiego humanizmu. Bo nadrzędnym celem pielęgniarstwa zawsze było i będzie niesienie wsparcia w chorobie i cierpieniu.

Pielęgnowanie chorego to nie tylko odpowiedzialna profesja. To także troskliwość, empatia, bezgraniczna cierpliwość i szacunek do chorego człowieka. To ofiarowywanie mu swojej siły i wiary, zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, poszanowanie jego intymności i godności.

W tym wyjątkowym dniu, ale także na każdy kolejny dzień roku, życzymy Paniom osiągnięcia pełnej satysfakcji z wykonywania zawodu i z życia prywatnego. Obszary te tworzą Waszą codzienność, życzymy, więc, aby ta codzienność przeplatana była radością, satysfakcją i dumą. Dziękujemy za zawodową odpowiedzialność, okazywaną empatię i szlachetne postawy moralne.

Zarząd Stowarzyszenia im. ks. J. N. Musolffa w Wągrowcu